Кресты нательные и другие,иконы и т.п.

Тема у розділі 'Давнина', створена користувачем Leut.Horn, 25 січ 2009.

  1. пархомей

    пархомей Gefreiter

    Повідомлення:
    43
    Доброго дня,шановні експерти.
    Прошу Вашої допомоги у визначенні та оцінці.
    матеріал оловяниста бронза.
    хрестик показався цікавий так як такого незнайшов в каталогах
    по хрестику ніякої інфи незнайшов.
    скачав пару каталогів але такого так і незнайшов,
    знайшов тільки похожу стилістику виготовлялись
    последняя четверть XIV века и первая четверть XV века.
    в каталогах його нема.
    С.ув
     

    Images:

    100_3039.JPG
    100_3033.JPG
    100_3040.JPG
    Миша-Клад, Володимир84, Кіла2013 та ще 1-му подобається це.
  2. Цікаві лоти

    1. Дивіться на фото. При відправці Укрпоштою чи при відправці Новою поштою оплата за пересилку при отри...
      650 грн.
    2. Дивіться також інші мої лоти можливо ще щось цікаве знайдете для себе
      255 грн.
    3. Очень красивая и яркая старинная бусина.
      250 грн.
    4. 300 грн.
    5. Дивіться інші мої лоти.можлива доставка укр почтой З пов.
      199 грн.
  3. Steczkin

    Steczkin Feldwebel

    Рейтинг:
    1
    Відгуків:
    1
    Лоти
      на продажу:
    0
      продані:
    2
    Повідомлення:
    226
    Адреса:
    Украина
    Вы так легко датируете крестики 17 и более ранними веками. Во первых меднолит российский, а большинство крестиков, показанных здесь именно российского литья, без изменений отливались до конца 19 века, и заявить, что это крест 17 или там 18 века крайне легкомысленно. Во вторых, в Украине нательные кресты не носили вплоть до второй половины 17 века, когда в Украине массово появились россияне, церковь которых была не сравнить ортодоксальней, и патриарх Филарет издал свой требник, где было указано, что младенцу при крещении следует одевать на шею крестик. С тех пор в Украине начали носить нательные кресты. Почитайте материалы по Берестецкой битве - нет нательных крестиков на шеях погибших козаков! А это 1651 год. В количестве нательные крестики в Украине встречаются в местах расквартирования российских войск во время серии воен за Крым, а это середина 18 века. Крестообразные подвески Киевской Руси несли другую функцию, другое дело - энколпионы или кресты корсунского типа, но это совсем другая история.:)
     
    Миша-Клад, ArtBorsuk та doccc подобається це.
  4. doccc

    doccc Oberstleutnant

    Повідомлення:
    3.014
    Адреса:
    Галичина
    А яка функція була хрестоподібних підвісок КР і як їх носили в ті часи,на Вашу думку?
     
  5. пархомей

    пархомей Gefreiter

    Повідомлення:
    43

    а як ви тоді обясните, що стилістика хрестика проходить в каталозі нечитайла під номером 535.
    і датузться кінець14ст початок 15ст?
    С.ув
     
  6. minitarn3838

    minitarn3838 Oberst Клуб взаимопомощи

    Рейтинг:
    4
    Відгуків:
    51
    Лоти
      на продажу:
    0
      продані:
    95
    Повідомлення:
    29.297
    Адреса:
    Украина
    Позавчерашняя находка камрада: IMG-ff3e4e7959aa2ef86990a4a53cc68109-V.jpg IMG_20190212_104927.jpg IMG_20190212_104914.jpg IMG_20190212_104911.jpg
     

    Images:

    IMG_20190212_104855.jpg
    Миша-Клад, гринго80, Гордей 74 та 7 іншим подобається це.
  7. doccc

    doccc Oberstleutnant

    Повідомлення:
    3.014
    Адреса:
    Галичина
    minitarn3838 подобається це.
  8. minitarn3838

    minitarn3838 Oberst Клуб взаимопомощи

    Рейтинг:
    4
    Відгуків:
    51
    Лоти
      на продажу:
    0
      продані:
    95
    Повідомлення:
    29.297
    Адреса:
    Украина
    :beer:
     
  9. Steczkin

    Steczkin Feldwebel

    Рейтинг:
    1
    Відгуків:
    1
    Лоти
      на продажу:
    0
      продані:
    2
    Повідомлення:
    226
    Адреса:
    Украина
    Судячи з того, як їх знаходять у похованнях, то носили і на грудях по кілька штук і на поясі. Взагалі хрест - набагато давніше використовується людьми, ніж христіянська віра. Використовували як прикраси або як амулети. Але більша частина хрестоподібних підвісок старша за христіянську віру в наших краях.
     
    Корников, Миша-Клад, гринго80 та 4 іншим подобається це.
  10. Steczkin

    Steczkin Feldwebel

    Рейтинг:
    1
    Відгуків:
    1
    Лоти
      на продажу:
    0
      продані:
    2
    Повідомлення:
    226
    Адреса:
    Украина
    Я Вам уже на Собіратєлі відповів, цього мало? :) Нечитайло - не самий авторитетний каталог, поцікавтесь у Ставрографа з Собіратєля, він підкаже. Стосовно Вашого хрестика я писав, що згоден з таким датуванням. Хоча, можливо і 17 сторіччя.
     
    Гордей 74 подобається це.
  11. Steczkin

    Steczkin Feldwebel

    Рейтинг:
    1
    Відгуків:
    1
    Лоти
      на продажу:
    0
      продані:
    2
    Повідомлення:
    226
    Адреса:
    Украина
    Ось, для приклада, свіженьке надходження. У трьох каталогах цей хрестик чи хрестоподібна підвіска датується ХІІ-ХІІІ сторіччями. Але, як на мою думку, важливіше зрозуміти то хрестик це в нашому розумінні як знак віри в Бога чи хрестоподібна підвіска"? Давайте придивимось уважніше. Перше, на що слід звернути увагу - чи в середохресті є отвір. Бо якщо в середохресті отвір - то не хрестик, а прикраса. На нашому хрестику отвора нема. Дивимось на закінчення балок хреста. Балки закінчуються трьома кульками, що символізують собою триєдинство Господа нашого. Таким чином, спираючись на ці два фактори, можна з великою долею вірогідності сказати, що ми маємо хрестик, який мав безпосереднє віднношення до релігії. 12 сторіччя.jpg
     
    SubSailor, Миша-Клад, гринго80 та ще 1-му подобається це.
  12. doccc

    doccc Oberstleutnant

    Повідомлення:
    3.014
    Адреса:
    Галичина

    Це зрозуміло. Але,в християнських похованнях хрестики знаходять не так часто. Ховати людину з речами,погребальним інвентарем,було прийнято в язичників,а не християн.Тобто,відсутність хрестика в похованні християнина не свідчить,що ця людина не носила натільний хрестик при житті. Дійсно,в похованнях язичників знаходять хрестики ,наприклад,описано в радимичів поховання,в яких були хрестики ,дуже поширені в часи КР,які називають бідняцькі чи дитячі. Але ,можливо радимичі використовували їх в зв"язку з їх невисокою вартістю,купуючи в християнізованих землях.
    Тому,коли ,наприклад,дуже поширений хрест київського типу називають хрестоподібною підвіскою і стверджують,що його не носили в якості натільного,мені стає цікаво,звідки така впевненість.
     
    minitarn3838 та volent2299 подобається це.
  13. doccc

    doccc Oberstleutnant

    Повідомлення:
    3.014
    Адреса:
    Галичина
    Елементарний приклад: хрестики,які я знаходив ,ті що бідняцькі чи дитячі.Це предмети християнської доби,за дохристиянські,наприклад,скандинавського типу,не говоримо.
    Ви говорите,що їх використовували в якості амулетів. От знахідки амулетів в зв"язці я бачив,там рись,амулет сокира і т.д. А є описані знахідки зв"язки хрестиків?

    https://reibert.info/threads/progulki-po-starine.396745/page-9#post-9210163
     
  14. Steczkin

    Steczkin Feldwebel

    Рейтинг:
    1
    Відгуків:
    1
    Лоти
      на продажу:
    0
      продані:
    2
    Повідомлення:
    226
    Адреса:
    Украина
    Мені не раз зустрічалися описи поховань, де в районі пояса знаходили цілі зв'язки хрестоподібних підвісок, я навряд знайду у себе, бо моя тема - хрестики часів козаччини, і я не залишав у себе цю інформацію. Є такий собі фантазер Максимка Горішний, він писав статтю про підвіски дохристіянського та ранньохристіянського періодів у язичників. Я йому трохи допомагав з статтею, і знаю, що ото він використав не свої. От ті фото я Вам і покажу, бо більше нічого не маю. Вибачте за якість, перефотографовував з журнала. IMG_20190213_124845.jpg IMG_20190213_124903.jpg
     
    Миша-Клад, гринго80, Гордей 74 та ще 1-му подобається це.
  15. doccc

    doccc Oberstleutnant

    Повідомлення:
    3.014
    Адреса:
    Галичина
    Думаю,що істина десь посередині. Що хрести і в моєму повідомленні,і на Ваших фото християнські,але оскільки процес християнізації не був одномоментним і був тривалим,то могли використовуватись язичниками. Мої ,ті що на фото,знайдені на місці,де не було предметів не те що дохристиянських, а й навіть 11-го ст,тому впевнений,що їх використовували як християнські натільні.
     
    Steczkin подобається це.
  16. doccc

    doccc Oberstleutnant

    Повідомлення:
    3.014
    Адреса:
    Галичина
    Домонгол,суперечливий ресурс,але не останній. Чітко пише з посиланням на інші джерела,що оці хрестики натільні ,12-13ст

    http://domongol.org/gallery/album.php?id=47
     
  17. Steczkin

    Steczkin Feldwebel

    Рейтинг:
    1
    Відгуків:
    1
    Лоти
      на продажу:
    0
      продані:
    2
    Повідомлення:
    226
    Адреса:
    Украина
    Я не вважаю себе настільки кваліфікованим фахівцем, щоб спорити з людьми, які більше розуміються на цій темі. Повторюю - моє то запорозькі козаки. Так, що вибачте, більше мені додати просто нічого!
     
    Гордей 74 та doccc подобається це.
  18. volent2299

    volent2299 Oberstleutnant

    Рейтинг:
    1
    Відгуків:
    2
    Лоти
      на продажу:
    0
      продані:
    4
    Повідомлення:
    3.172
    Адреса:
    ДАП (Донецкий аэропорт)
    Очень познавательный спор. Спасибо.
     
    SubSailor подобається це.
  19. Steczkin

    Steczkin Feldwebel

    Рейтинг:
    1
    Відгуків:
    1
    Лоти
      на продажу:
    0
      продані:
    2
    Повідомлення:
    226
    Адреса:
    Украина
    :oops::oops::oops::D:beer:
     
    volent2299 подобається це.
  20. volent2299

    volent2299 Oberstleutnant

    Рейтинг:
    1
    Відгуків:
    2
    Лоти
      на продажу:
    0
      продані:
    4
    Повідомлення:
    3.172
    Адреса:
    ДАП (Донецкий аэропорт)
    Написал без иронии. Вот так через спор многое узнаешь.
    Хотя вы пишете "Дивимось на закінчення балок хреста. Балки закінчуються трьома кульками, що символізують собою триєдинство Господа нашого. Таким чином, спираючись на ці два фактори, можна з великою долею вірогідності сказати, що ми маємо хрестик, який мав безпосереднє віднношення до релігії". А на фото рис . 4 левый верхний крестик и правый нижний тоже з "трьома кульками" , но он является языческим. То как понимать?
     
    SubSailor подобається це.
  21. doccc

    doccc Oberstleutnant

    Повідомлення:
    3.014
    Адреса:
    Галичина
    Лівий верхній - хрест скандинавського типу. Знову ж таки,на домонголі пише - "хрестоподібна привіска", але знаходиться в розділі християнської металопластики в підрозділі натільні хрести.

    http://domongol.org/gallery/album.php?id=53
     
    volent2299 подобається це.
  22. Steczkin

    Steczkin Feldwebel

    Рейтинг:
    1
    Відгуків:
    1
    Лоти
      на продажу:
    0
      продані:
    2
    Повідомлення:
    226
    Адреса:
    Украина
    Я так думаю, що ви всі розумієте - ставрографія - справа геть нова і зовсім не певна. Ми більше користуємося здогадками, чужими думками, які чомусь вважаємо більш важливими, ніж свої. Займатися колекціонуванням хрестиків без знання по перше Божого слова, по друге - історії, і нарешті технології машинобудування, а конкретно ливарного діла, штамповки, матеріалознавства просто неможливо.
     
    volent2299 та Юк. подобається це.
  23. Гордей 74

    Гордей 74 Stabsgefreiter

    Рейтинг:
    3
    Відгуків:
    20
    Лоти
      на продажу:
    0
      продані:
    36
    Повідомлення:
    268
    Адреса:
    Украина
    Steczkin Добрый вечер. А в кольцах разбираетесь(козацких)?
     
    minitarn3838 подобається це.
  24. Steczkin

    Steczkin Feldwebel

    Рейтинг:
    1
    Відгуків:
    1
    Лоти
      на продажу:
    0
      продані:
    2
    Повідомлення:
    226
    Адреса:
    Украина
    В таких? t_9424_1509814633.jpg Нет. Не разбираюсь.
     
    volent2299 подобається це.
  25. Steczkin

    Steczkin Feldwebel

    Рейтинг:
    1
    Відгуків:
    1
    Лоти
      на продажу:
    0
      продані:
    2
    Повідомлення:
    226
    Адреса:
    Украина
    До речі. На хрестиках, що продукувалися в Україні, фактично до другої половини ХІХ сторіччя золотарі наносили язичеські руни. Я не впевнений в тому, що вони розуміли значення того, що саме карбують, але карбували і тому є багато прикладів. У книзі про розкопки, що проводив на місті Берестецької битви археолог Свєшніков, можна найти багато інформації про відсутність натільних хрестиків на залишках козаків, але разом з тим знаходили причандали, які використовували язичеські шамани. Тобто наші пращури не були ніколи ортодоксальними христіянами. У мене є дуже цікавий козацький хрестик, на мою думку другої половини ХVІІ сторіччя, на якому зображено руни Білобога та Чорнобога, а в середохресті зображена руна Сонця, головного божества слов'ян - язичників. 26992677_899582630213074_1595830127548457398_n.jpg
     
    Евгений Ландо, volent2299 та гринго80 подобається це.
  26. volent2299

    volent2299 Oberstleutnant

    Рейтинг:
    1
    Відгуків:
    2
    Лоти
      на продажу:
    0
      продані:
    4
    Повідомлення:
    3.172
    Адреса:
    ДАП (Донецкий аэропорт)
    Каким образом его носили и где? Ваше мнение.