А ще на лелеку кажуть- "бОцюн", а на дикого кабана "дзІк" на польський манір. А на жердки якими притискають зверху солому в копиці кажуть "пІвзини"
Трохи по темі форума Гіблик- гвинтівка Манліхера ЛьоткИ- картеч Кабзлі- капсулі Дротівка- рушниця з дамаськими стволами
Лелека - бусьок, а дик він і у нас "дик". А от "павузини" у нас роблять так: беруть два пагони ліщини і сплітають між собою вершинами, нижні краї загострюють, і натягнувши павузини на копиці сіна, запихають загострені кінці у сіно, фіксуючи павузини в натягнутому виді.
Когутівка- довоєнна коса чехословацького виробництва( клеймо зображало півня з косою на плечі, звідси назва)
Закінчу чомусь не цілий пост висвітлився. Косарі кісєтим розбивали валки. Якщо добре вже прирекло то чекали жінок у холодку. Жінки приходили з другим полудинком і граблями розбивали та обертали траву до повного висихання. Процес обертання тривав 1-3 дні. Далі жінки вже сухе сіно згрібали до найближчої забитої остриви. Чоловіки ґральми та вилами в остриву клали копицю. Також в процесі брали участь діти- старші хлопці вчились косити, дівчата обертати та загрібати, а наймолодші толочили по колу тримаючись за остриву аби більше сіна в копиці було.
Рушниці - то "капслівка", але в моді завжди були нарізні "гвери". Чомусь особливо престижно було мати штуцер - "штуцкарабін".
ДинІ- гарбузи Пристриж- цибуля- шніт Пантарка- цесарка Декальована вода))) ПсИхо- трюмо, трельяж Тарчя- різьблена з дерева декоративна панель, на яку кріпилися оленячі роги
Роблять пласкінкє но то зазвичай з отави. Деколи кладут пласкєнку і з трави, коли нигода застала. Ну і звісно косіт псєнку у важко доступних місцях. Наприклад у згарах.
А от ще згадав- "шмінка", і це не те що ви подумали, це помада, або й просто косметика. Здається це щось німецьке вже. Ну і огірки- гуркИ. Взагалі на теренах лісостепової Волині не так багато діалектизмів, а от Полісся це прямо-таки клондайк. Іноді і сам їх не відразу розумію. Гарна тема, пізнавальна.
Як ішли косити псєнку, то ґаздині давали подвійну пайку паленкі. Про псєнку і отаву то гет окрема байка.
Пристриж- така зелена цибуля з тоненькими стеблами, добре смакує в пирогах з сиром На одеколон старші люди років зо тридцять тому казали " декальована вода" Пантарка- полонізм, як виявилось ПсИхо-теж вже не вживається, але на моїй пам"яті ще так казали Тарчя- теж полонізм, "Tarcza" - польською "Щит". Дерев'яні плакетки під мисливські трофеї. Камерад Кайзерлемберг таке робить.
И так !!!!Шалом алейхем из Верховины.Сразу вижу три разных диалектических направления.Закарпатье ,высокогорье и прикарпатье .И так по винтовке Гымблык!!!!Это по гуцульски рубанок а винтовку так назвали манлихер м 95 из за специфики прямоходного затвора.Потов Гвырь понятно из за ГЕВЕР.Сам за 20 лет изучения непонятных сначла слов разделил диалектику на 5 регионов .Больше всего разница по закарпатью а прикарпатье и высокогорье почти одинаково.Разница только в произношении.С уважением МОСКАЛЬ с 20 летним стажем гуцуления.
Хлопци не дражнить котюгу по пес ек урвется то я за гайду не видповидаю бо то жерва у мене скажена.Вроде понятно что это всё про одну и ту же собачку.