Першого снігу випало багато, але за кілька днів він розтанув, погода більш-менш налагодилась, що приємно здивувало.Тож вирішив виїхати на один розораний хуторок, який майже завжди був засіяний. Нічого аж дуже особливого із знахідок не було, але різнобій здивував - і старовина, і війна. В кремнієвих знаряддях не розбираюсь, тож ніколи не звертав увагу на камінці, але ці два вироби мені однозначно нагадують сокири - взяв їх із собою, лежали зверху. Але найбільше цікавлять гільзи - лежали в радіусі десь двох метрів, на глибині приблизно метр. Голова снаряда метрів за три від них, повне ММГ, всередині пустий.
В гільз дульця деформовані, по оддній що більш менш збереглась заміряв діаметр десь 75-76 мм.До якої гармати вони могли б належати? І що може означати чорна полоса на капсулі ( є на двох ).
Сопутка навкруги весь набір - Манліхер, Мосін, Лебель, Маузер, ТТ. Але подумав і теж більш схиляюся до поляків - на маркуваннях присутні L 16, L 17, L 18. Цифри гадаю це рік випуску, що підходить під радянсько-польську і бої в цих краях по цій війні були. По ДСВ бої там велися в червні 1941 року, коли німцями ці французькі гармати нібито ще не використовувалися.
Франци ж армію Геллера повністю всім спорядили. Та й потім продавали все куди попало. Після війни то добра залишилось...
Снаряд після чистки, всередині пусто. Діаметр по дну 72 мм, по пояску приблизно 75 мм. Висота стакана 19,5 см. З якої гармати він міг бути відстріляний?