Доброго вечора, у вас антонініан Філіпа І Араба. http://www.wildwinds.com/coins/sear5/s8918.t.html Це білонна монета зі срібла приблизно 430-470 проби.
Для початку треба до кінця розібратися з питанням металу. Ви не були б такі люб´язні ненадовго замочити монету в слабенькому розчині лимонки (під постійним контролем, звичайно), а потім продемонструвати результат?
Будь-хто, хто знаходив і тримав в руках антонініани, які пролежали в землі більше 1700 років, прекрасно знає, який вони мають вигляд. Тут навіть по фото срібло проглядає. Я вже мовчу про те, що в Філіпа Араба подібних бронзових монет просто не існувало. Нічого дивного, там проба срібла теоретично десь трохи вище 400.
На денаріях не зображувався імператор в короні з зубцями. З подібним портретом випускалися антонініани і дупондії. Пора було б уже й вивчити. Не існує ніяких лімесних денаріїв. "Лімесний денарій" - надумане поняття, яким в середовищі копачів обзивають всі знайдені тогочасні фальшаки. Вся ця маячня про прикордонне провінційне карбування, легіонні гроші, окупаційну валюту, дрібні номінали і т.п. - сон рябої кобили, або, висловлюючись словами відомого експерта Kunashir, "бредовые версии-догадки, изменяющиеся и зависящие от буйства фантазии, а некоторые от диагноза." Ви будете здивовані, але під час кризи Римської імперії в ІІІ ст антонініани випускали і за такою технологією - мідна серцевина покрита сріблом. І це не були ніякі фальшаки. А в часи Філіпа Араба випускалися антонініани ще відносно нормальної якості. P.S. І ще такий нюанс: ніхто не рвався підробляти антонініани, тому що всім було прекрасно відомо, що вони низькопробні. Старалися підробляти денарії І - п.п. ІІ ст. з високим вмістом срібла.
Споры об этом ведутся веками. И будут продолжаться. Или Вы считаете, что эсперт Кунашир даст команду и все стихнет? Геть не здивований! Тим паче, що про плакіровку монет я і написав ТС в цій темі. Ще раніше, в іншій темі, про лімесні денарії, теж писав https://reibert.info/threads/podskazhite-chto-za-monety.1004321/#post-11040644
Шановний ТС, будьте такі люб`язні , зробіть більше якісних фото при нормальному освітленні. Особливо цікавить реверс на 6 годин де наче проглядається срібло. Монета у вас на руках , тому упростіть будь ласка форумчанам визначити якого металу монета , це не так важко , методів є багато. А тоді вже про оцінку поговоримо.
Кунашир - эксперт з іменем, до якого багато прислухаються, і дана теза виникла в нього не одразу, а після років дискусій та вивчення наукового матеріалу. Моя особиста позиція сформувалася не під впливом Кунашира, а на основі власного досвіду, але повністю співпадає з його думкою. На даний момент не надано жодного обгрунтованого доказу на користь будь якої версії щодо "лімесних денаріїв". Навіть в тій же Німеччині, де лімес якраз проходив, подібні вироби називають фальшаками. А щодо спорів: є особи, які люблять фантазувати, є такі, хто любить посперечатися. Приміром, зустрічаються індивіди, які віками будуть доказувати, що китайське фуфло з Аліекспрес - справжні оригінальні рублі або тогочасний рестрайк, і ніякі аргументи їх не переконають в протилежному. Доки не надано доказового матеріалу, балачки балачками і залишаться. А взагалі, давайте дочекаємся фото. Все таки вечір п´ятниці, можна сходити в тему про монети Боспору - там зараз весело.
Так а які ще можуть бути коментарі - ми тут і так уже понаписували. Я своєї думки не змінив - це срібний антонініан Філіпа Араба, посилання на аналогічну монету знаходиться на початку теми. Для того, щоб він виглядав як срібна монета, його потрібно почистити. Щодо ціни дуже важко сказати, тому що бракує фрагмента і це величезний мінус до ціни. З того що бачив по проходах: такі ломані антонініани Філіпа набирали максимум до 200 гривень, і то - це ще якщо повезе, бо їх і цілих навалом в продажу. Друга монета візуально схожа на фоліс Ліцинія, але так як не можу розібрати літери легенди, то й ствержувати не буду.
100%! Якби ТС не написав що монета з бронзи - і не було б такого ажіотажу в темі. Камрад David Della Rocco