Air combat II./JG 3 on 11 July 1941

Тема у розділі 'Операії', створена користувачем Robby, 4 гру 2011.

  1. Robby

    Robby Schütze

    Повідомлення:
    8
    Адреса:
    Holland
    Hello all,

    Hope somebody can help me with the following air combat. On 11 July 1941 two Me 109F of 6./JG 3 took off at 09.30 hours for protecting the advance road towards Kiew. West of Kiew three I-16's were sighted and engaged. During this combat Unteroffizier Horst Beyer of 6./JG 3 claimed one I-16 at 10.08 hours and was shot down himself minutes later. He flew Me 109F-4, number 9156 and markings "gelbe 7". Gefreiter Otto Wirth of the same unit claimed to have destroyed one I-16 at 10.34 hours at the western suburb of Kiew. Shortly afterwards Wirth was followed by five Rata's. He managed to return to his homebase, but was wounded.

    Who can please provide more details from the I-16's involved? Any details is wellcome. Thank you.

    Best regards,
    Rob

    ................................................................................................................................

    Привет всем, надеюсь кто-нибудь сможет мне помочь в разборе этого воздушного боя:
    11 июля 1941 года в 09:30, два Bf-109F из 6./JG 3 вылетели на прикрытие важной дороги на Киев. Западнее Киева они заметили тройку И-16, с которыми вступили в бой. Во время этого боя унтер-офицер Хорст Бейер (Bf-109F-4 Wnr. 9156, "жёлтая 7") из 6./JG 3 заявил один И-16 в 10:08, но несколькими минутами позднее был сбит сам.

    Ефрейтор Отто Вирт из той-же эскадрильи заявил один И-16 в 10:34 на западной окраине Киева. Вскоре после этого появилась пятёрка И-16, которая начала преследовать Вирта, однако он смог вернуться на базу, хотя был ранен.

    С уважением, Роб
     
    1. Великий сталевий карабін американського виробництва. Приклад використання можна подивитись за посила...
      150 грн.
    2. Фурнітура. Ремені. Карабінчики. На мосіна, на флягу. Тренчик наган. Від планшеток. Все одним лотом....
      200 грн.
    3. Хорошее состояние,пригодны для легкой установки.
      30 грн.
    4. Стан по фото.Визначення тут: https://reibert.info/threads/nimecki-rechi.1465086/
      200 грн.
    5. Коп . Все почищено . Всего 28 предмета : 13 - железо , 12 - бронза , 3 - алюминий . Лично сам хорошо...
      350 грн.
  2. Reaper85

    Reaper85 Schütze

    Повідомлення:
    65
    Адреса:
    Киев
    Hi Rob,

    According to Soviet sources Ufz. H. Beyer was shot down by Flak when strafing Zhulyany airfield west of Kiev on July 11. Probably Bayer’s Bf 109 was claimed by both Flak and Ratas. 36 IAD based 35 km South from Kiev was responsible for the city air defense. On July 11 the whole 36 IAD redeployed to other fields leaving one squadron from 43 IAP in Zhulyany.
     
    Set Izengrimm подобається це.
  3. Reaper85

    Reaper85 Schütze

    Повідомлення:
    65
    Адреса:
    Киев
    July 11, 1941. Junior Lieutenant Ivan Ilyinsky, a flight leader in 254 IAP 36 IAD was killed in aerial combat with Bf 109’s over Irpen.