На сайті відомого Інтернет-аукціону наразі торгується лот під назвою «Находка с чердака», який був заявлений людиною під ніком «tudasuda156». Стартова ціна в одну гривню за чотири дні піднялася вже аж за 26 тисяч! Йдеться про портрет, який можна докладно роздивитися, бо продавець додав кільканадцять граних фотографій свого лоту. Навіть з обговорення учасниками аукціону зрозуміло – йдеться про кримінал! На зворотному боці картини є етикетка (ще польською мовою) Національного музею ім. короля Яна ІІІ у Львові. Але, окрім цього, на рамі картини видно більш пізній музейний шифр: «ЛІМ-Ж-1633». Цей шифр означає – Львівський історичний музей, група зберігання «живопис», № 1633. Отже, мова про один з двох парних портретів, яких було вкрадено зі Львівського історичного музею ще 1960 року. На ньому зображено княгиню Розанду (Роксану, Руксандру) Лупул-Хмельницку. На другому портреті, доля якого нам поки невідома, був її чоловік – Тимош Хмельницький. Я маю підстави сподіватися, що цей портрет незабаром, за допомогою відповідних органів, повернеться до музею. Але хочу запропонувати для обговорення тему нелегального обігу антикваріату та культурних цінностей. Нещодавно через сайт Violity було продано рідкісний археологічний предмет, вкрадений зі шкільного музею. Трохи раніше було з’ясовано, що до історії вивезення в Естонію відомого «меча вікінга», який ледь не віддали Росії, також причетний сайт Violity. Ще раніше через цей сайт пройшов цікавий археологічний комплекс римського часу, який незабаром було перепродано вже з Румунії. Насправді, прикладів набагато більше , а тому постає питання і не одне! 1. Чому в Україні досі існує величезний ресурс, де продають крадені предмети? 2. Чому власники цього ресурсу фатально порушують Правила торгівлі антикварними речами? 3. Чому прибутки продавців та власників сайту, через який проходять величезні кошти,не оподатковуються і не контролюються відповідними державними органами? 4. Як сталося, що сервери сайту, який завдає стільки шкоди українській культурній спадщині і через який здійснюється рух тисяч предметів – унікальних вітчизняних культурних цінностей, розташовані у Великобританії у графстві Бакінгемшир? Я давно не вірю в байдужість держави або в те, що ці проблеми «не на часі». Такі пояснення задовольняють, на мою думку, лише тих, хто хоче виправдати увесь цей напівприхований напівлегальний ринок.
А причому тут віоліті до тих хто викладає знахідки на обговорення ? Меч той що конфіскували в Естонії там тільки обговорювали . Меч могли б і в нас обговорювати і сервери райберта теж десь за кордоном , і це правильно бо хто зна що там собі сбушники чи прокурори придумають . Держава не хоче нічого робити то люди самі організовують аукціони і продають . Продають за копійки порівняно із європейськими аукціонами . А от якби був організований загально державний аукціон на якому могли б продавати і купувати всі бажаючі і щоб державні музеї теж там купували то не треба було б ні віоліті ні інших аукціонів . Але ж легше просто нічого не робити або якщо знайдеться унікальна знахідка то просто конфіскувати і всього ділов . В нас все так не тільки із археологічними знахідками , он державне підприємство укрбурштин чомусь банкрот , а прості люди на тому бурштині заробляють шаленні гроші .
Як стало відомо «Музейному простору», портрет Розанди Лупул-Хмельницької, що 11 вересня з`явився на найбільшому онлайн-аукціоні для колекціонерів і за долею якого нині спостерігає вся Україна, вже перебуває в м. Кропивницький, під контролем обласного Управління Служби безпеки України. 22 вересня 2016 р. в обласному художньому музеї відбудеться прес-конференція з публічною презентацією раритетів громадськості. «Раритетів» - бо найбільшою сенсацією цієї історії є те, що другий портрет з диптиху – з зображенням Тимоша Хмельницького, також знайшовся у того ж власника і відтак теж повернеться до Львівського історичного музею. Диптих Розанди Лупул-Хмельницької та Тимоша Хмельницького першопочатково перебував у колекції польського історика та мистецтвознавця Владислава Лозинського, що жив у Львові до 1913 року і заповів її місту. Його колекція стала основою Львівської картинної галереї, для якої магістрат придбав будинок Лозинського на вул. Оссолінських, 3 (Стефаника). Обидві роботи, намальовані одним автором (який поки невідомий і з`ясування якого стане новим завданням для музейних науковців), олійними фарбами на дереві, були викрадені у 1960 році з приміщення музею на площі Ринок, 24, де у той час був розташований Відділ феодалізму Львівського історичного музею. Успішна розв’язка цієї детективної історії визначилась пильністю громадян, оперативністю дирекції Львівського історичного музею, яка вчасно звернулася до Служби безпеки України та Національної поліції з повідомленням про продаж на Violity музейної власності, та високим рівнем роботи спецслужби. Завідувач відділу Львівського історичного музею – Музею «Палаццо Бандінеллі» Сергій Васильович Богданов 19 вересня 2016 року здійснив огляд картин та засвідчив, що віднайдені раритети - саме ті твори, що були викрадені з Львівського історичного музею. Диптих, що територіально перебував на Кіровоградщині, власник передав 16 вересня до СБУ. Наразі раритети перебувають на тимчасовому збереженні у Кіровоградському обласному художньому музеї, а згодом будуть представлені у Львівському історичному музеї, в експозиції, замість фотокопій, які там експонувалися довгий час. У Львівському історичному музеї і буде здійснено передачу на постійне зберігання творів до музею. Олександр Сергійович підписує акт-передачі картин на тимчасове збереження до Кіровоградського обласного художнього музею. Ліворуч - зберігач фондів І категорії Кіровоградського обласного художнього музею Ольга Шаповал.
Як казав Остап Бендер : "красти грешно" в музеях , як і копати на курганах які внесені до реєстру . Але якшо знайшов посеред поля чи в лісі якийсь раритетище то чому я його не можу продати , от де питання ?
на рівні держави потрібно викупляти дійсно раретети, або предмети які відносяться до певних періодів і мають історичну цінність. А не щоб вони перепродувались і вивозились з України за копійки. Наразі ми маємо поступове тотальне знищення всього історичного спадку. Бо як усім відомо копають всюди, незважаючи на заборони
На рівні держави вже портфелі бійцям купили по сім тисяч за штуку. Хватить ! Якщо держава почне купувати, то сто відсотків - то все буде підробкою і фуфлом. А оригінали підуть на чорний ринок і приватні колекції. Типу пшонки, мошонки і їм подібних.
Уже по новостям прошло,продавец с Кропивницкого,правда аук не назвали и мол сбушники уговорили вернуть в музей...
Який відсоток крадених предметів проходить через фіолетовий? мабуть Ви ведете статистику. Чи у Вас є докази, що особа , яка виставила на продаж картину- злодій? або з ними пов,язана?
Я лично,не веду никакой статистики.Я просто выложил материал,который мне показался интересным.А выводы каждый может сделать сам или с помощью коллективного разума.
Продавец сам виноват так как пытался обойти и лишить шановного пана К. своего законного гешефта,тек что как говорил не сравненный Остап Бендер -на лицо нарушитель конвенции..
А как они к продавцу попали, мужики кто в курсе? И интересно он решил их отдать в музей до или после того, как пообщался с СБУ?